• مدیریت سازمان با خیال آسوده
  • سازمان خود را به قله موفقیت برسانید
  •  از این به بعد ریسک کار نزدیک به صفر است...

داشبورد مدیریتی داده گستر

 

داشبورد مدیریتی چیست و چه کمی به ما می کند ؟

داشبورد ابزاری است که به شما کمک می کند در 15 ثانیه عملکرد سازمان خود را بسنجید!

برای آشنایی اولیه با مفهوم داشبورد ویدیو مقابل را مشاهده می کنید و برای جزئیات پیشتر به مطالعه مطالب ذیل بپردازید.

 

اگر فورا بخواهید از وضعیت کل سازمان  خود در حوزه های مختلف آگاه شوید چه می کنید؟

اگر بخواهید اوضاع مجموعه خود را بشناسید و بررسی کنید چه می کنید؟ مثلا بخواهیدبدانید مانده بدهی مشتریان به سازمان شما چه میزان رشد یا افزایش داشته است و یا وضعیت پیشنهادهای قیمت در بازارمحصول و میزان موفقیت این پیشنهادات را بررسی کنید و با وضعیت مشابه سال قبل مقایسه کنید و یا اطلاعات مختلف از بخش های مختلف را رصد نمایید چه می کنید؟

در 15  ثانیه عملکرد سازمان خود را بسنجید!

مدیر در اتاق خود نشسته و به مبل راحت درون اتاق خود تکیه زده است و در حالی که لیوان چای یا قهوه خود را در دست دارد، عملکرد بخش های مختلف سازمان خود را برروی مانیتور به راحتی مشاهده می کند. وضعیت سازمان در سالهای مختلف و حتی روزهای مختلف را به راحتی باهم مقایسه می کند. و به این فکر می کند چگونه عملکرد سازمان خود را بهبود ببخشد. او یک مدیر نمونه کشوری است.

داشبورد مدیریتی چیست؟

داشبوردهای مدیریتی، برداشت مستقیمي از همان داشبورد اتومبیل است که راننده اطلاعات مورد نظر خود از میزان سوخت، سرعت و دیگر پارامترها را در هر لحظه کسب مي کند. در سیستم های اطلاعات نیز داشبورد به صفحه ای اطلاق می شود که به صورت خیلی ساده با استفاده از اعداد و نمودارهای گرافیکی ، شاخص های کلیدی و وضعیت کنونی سازمان در حوزه های مختلف را نشان می دهد.

شرکت مشاورین داده گستر توس با تکیه بر بیش از 10 سال تجربه در اجرای سیستم های جامع ( MIS ، ERP ، BI و ... ) در سطح ارگان های بزرگ کشور، موفق به اجرای موفقیت آمیز داشبوردهای مدیریتی اختصاصی حوزه های مختلف از جمله داشبورد مدیریتی اختصاصی نیروگاه ، داشبورد اختصاصی منابع انسانی، داشبورد اختصاصی مالی ، داشبورد اختصاصی شرکت های تولیدی و ... شده است.

داشبورد مدیریتی سازمان ، با در نظر گرفتن حوزه های مختلف عملکردی سازمان طراحی خواهد شد  و شاخص های عملکردی کلیدی( KPI ) در حوزه های مختلف پس از بررسی و تحلیل، طراحی و پیاده سازی خواهد شد . در این طرح سعی خواهد شد داشبورد های اختصاصی برای هریک از حوزه ها با دقت هرچه تمامتر طراحی و عملیاتی شود به طوری که نیاز کل مجموعه برآورده گردد.

نمایش اطلاعات در داشبوردها در مواقع مورد نیاز مستقل از اینترنت ویا حتی اتصال به سرور سازمان امکان پذیر می باشد. با توجه به موقعیت مکانی استقرار سازمان ها  و در بسیاری از حالات با توجه به مستقربودن مدیریت سطوح بالاتر در مکان های دیگر از جمله تهران و لزوم ارائه گزارشاتی به آنها، در طراحی زیر ساخت داشبورد اختصاصی سازمان علاوه بر امکان مشاهده لحظه ای اطلاعات از طریق اتصال به اینترنت ، امکان ارائه اطلاعات به صورت آفلاین بر روی سخت افزارهای مختلف از جمله لب تاب، تبلت و گوشی های هوشمند با تکنیک هایی کاملا متفاوت فراهم شده است.

داشبورد مدیریتی سازمانی برای کلیه ی مدیران در سطوح مختلف از مدیرعامل تا معاونین و حتی مدیران عملیاتی طراحی خواهد شد به طوری که هر کدام به صورت اختصاصی داشبورد خود را می توانند ببینند و مدیرعامل امکان دسترسی به داشبورد همه زیر مجموعه ها تا هر سطح را خواهد داشت. علاوه بر این امکان تعریف سطوح دسترسی بر آیتم های مختلف به راحتی توسط راهبران سیستم وجود دارد.

به صورت کلی داشبوردها را به سه دسته می توان تقسیم کرد که در راهکار ارائه شده توسط شرکت مشاورین داده گستر توس هر سه نوع داشبورد با توجه به نیاز هر حوزه به خوبی طراحی شده و در اختیار مدیر قرار می گیرد:

 

» استراتژیک ( Strategic Dashboard ) :

داشبوردهای استراتژیک، غالبا به منظور مقایسه وضعیت سازمان با اهداف استراتژیک مورد استفاده قرار می گیرند...

» تحلیلی ( Analytic Dashboard ) :

داشبوردهای تحلیلی، همانطور که از نامشان مشخص است، با آنالیز اطلاعات مدیر را در اتخاذ تصمیم یاری می نمایند...

» داشبوردهای عملیاتی ( Operational Dashboard ) :

داشبوردهای عملیاتی، به پایش کارکردهای حیاتی سازمان، پرداخته و این امکان را برای مدیران فراهم می کنند تا از وضعیت چنین کارکردهایی در هر لحظه مطلع باشند...

اجرای پروژه های بزرگ از جمله ERP ، MIS ، BI (که داشبوردهای مدیریتی بخشی از آن است) از آنجا که پروژه های زمانبر ، پر هزینه و پر ریسکی هستند با چالش ها و موانع جدی مواجه اند که نیاز به تجربه فراوان مدیریتی و فنی در این عرصه ها را دارد. کما اینکه کامل نبودن راهکار مجری و یا تیم فنی اجرا کننده آن قطعا باعث شکست پروژه خواهد شد.

شرکت مشاورین داده گستر توس با تکیه بر 10 سال فعالیت در اجرای سیستم های جامع در سطح ارگان های بزرگ کشور و همچنین با انتخاب درست تک تک مراحل اجرای پروژه و با بهره گیری از بهترین متخصصین در حوزه های مختلف از جمله متخصصین تحلیل و طراحی ، متخصصین نرم افزار،متخصصین آمار و با گرفتن مشاوره از متخصصین حوزه های اختصاصی سازمان ها توانسته است توانایی خود جهت اجرایی نمودن (( داشبوردهای مدیریتی اختصاصی)) را به اثبات برساند.